שלב 1: בדיקת שמיעה

בדיקת שמיעה מדוייקת, אמינה ומלאה היא בסיס הכרחי לצורך התאמה טובה של מכשירי שמיעה. ישנם מספר עקרונות בנוגע לביצוע בדיקת השמיעה על-מנת להבטיח תוצאות מהימנות ומדוייקות:

1)      בדיקת השמיעה מבוצעת דרך האוזניות האישיות של הילד, ובכך מדוייקת יותר לצורך כיוון מכשירי השמיעה (שהשמיעה איתם נעשית אף היא דרך האוזניות האישיות).

2)      בדיקת השמיעה מבוצעת לפחות פעמיים, על-מנת לבדוק שהתוצאות עקביות וחוזרות על עצמן. במידה והתוצאות אינן עקביות- מבוצעות מספר בדיקות שמיעה בהתאם לצורך עד קבלת בדיקת שמיעה עקבית ואמינה.

3)      ישנם מקרים בהם לא ניתן להשלים בדיקת שמיעה מלאה בפעם אחת בגלל הקשב המוגבל של ילדים צעירים. במקרים אלו- בדיקת השמיעה מבוצעת במהלך מספר פגישות עד להשלמת בדיקת שמיעה מלאה.

4)      ישנם מקרים בהם ישנן תנודות בירידה בשמיעה. במקרים אלו כיוון מכשירי השמיעה הינו מורכב במיוחד מכיוון שהשמיעה השונה בכל פעם דורשת כיוון שונה של מכשירי השמיעה. במקרים אלו אנו מבצעים מעקב צמוד במיוחד של בדיקות שמיעה למשך תקופה מסויימת על-מנת להכיר היטב את אופי הירידה בשמיעה ולכוון את מכשירי השמיעה בצורה האופטימלית.

בסמוך לכל בדיקת שמיעה, מבוצעת גם בדיקת טימפנומטריה הבודקת את מצב האוזן התיכונה. ישנה חשיבות לבדיקת טימפנומטריה בסמוך לבדיקת שמיעה על-מנת לקבל אינפורמציה על מצב האוזן התיכונה ביום בו בוצעה בדיקת השמיעה.