שאלות נפוצות

מהי הגישה השמיעתית מילולית?

הגישה השמיעתית מילולית נועדה ללמד ילדים את השמיעה המופקת ממכשיר שמיעה או שתל השבלול, כדי שיוכלו להבין את הדיבור וילמדו לדבר. הילדים לומדים לפתח את השמיעה שלהם כחוש פעיל, כך שהקשבה הופכת לפעולה אוטומטית והילדים לומדים לחפש את הצלילים בעולם המקיף אותם. שמיעה והקשבה פעילה הופכים לחלק בלתי נפרד מתקשורת, חיברות, חינוך, פנאי ועבודה.

המסגרת הטיפולית בעמותת A.V. ישראל מבוססת על טיפולים  פרטניים בגישה השמיעתית-מילולית הייחודית לעמותה. ע”פ גישה זו, לימוד הדיבור מתבסס על הקשבה ודיבור דרך ערוץ השמיעה בלבד.

להורים יש חלק מרכזי וחשוב בתהליך הטיפול. הם שותפים מלאים לקלינאי/ות התקשורת והצוות הטיפולי. ההורים נוכחים בכל טיפול, ומקבלים הנחיות להמשך התרגול בבית במשך השבוע. ספריה להשאלה של ספרות מקצועית עומדת לרשות ההורים וכן קלטות ופרסומים אחרים של העמותה.

מהם עקרונות הגישה השמיעתית-מילולית?

לגישה השמיעתית-מילולית ארבעה עקרונות יסוד:

  1. שיקום אודיולוגי מוקדם ככל האפשר – באמצעות מכשירי שמיעה או שתל קוכליארי, כדי לאפשר לילד לשמוע מגיל מוקדם ככל האפשר ולאפשר הצלחה רבה יותר בתהליך השיקום.
  2. שימוש בערוץ השמיעתי – הקנייה של שפה בדפוסים נורמטיבים של התפתחות שפה ודיבור, כמו ילדים שומעים, וללא שימוש בקריאת שפתיים או בשפת הסימנים.
  3. מעורבות הורים – הגישה מאמינה שמעורבות ההורים היא מרכיב הכרחי להצלחת התהליך ועליהם להיות שותפים מלאים בתהליך, כדי להעניק לילדים סביבה תומכת בה יוכלו לפתח מיומנויות שמיעה, שפה ותקשורת.
  4. שילוב במסגרות חינוכיות רגילות – חלק חשוב בתהליך הוא שילוב הילדים במסגרות חינוכיות רגילות, קרובות לבית, כדי שהילדים יימצאו עם חברים מהסביבה וילמדו מהם את עקרונות התקשורת ואת השפה המדוברת.

האם ניתן לעבוד בשילוב הגישה השמיעתית מילולית עם שיטות אחרות?

הפילוסופיה שמאחורי הגישה השמיעתית-מילולית היא קובץ עקרונות שיש לפעול על פיהם כדי להגיע לניצול מירבי של השמיעה לצורך למידה. הגישה אינה נעזרת בתקשורת חזותית, היות ומחקרים מראים כי ילדים שלא נעזרים בשפת הסימנים מפתחים שימוש מתוחכם יותר של כישורי השמיעה והדיבור.

באיזה גיל כדאי להתחיל לעבוד עם הילד שלי על פי הגישה השמיעתית-מילולית?

אף פעם לא מוקדם מדי להתחיל לעבוד עם ילדך על פי הגישה השמיעתית-מילולית. מרגע שהותאמו לילדך מכשירי שמיעה כדי להתחיל בטיפול. כיון שהמוח האנושי לומד מהר יותר בתקופת הינקות, חשוב לנצל את השנים הללו ללמידה ועבודה על הגישה. 

כל כמה זמן צריך הילד שלי לפגוש את קלינאית התקשורת?

ברוב המקרים ילדים והוריהם מגיעים פעם בשבוע  לטיפול בן שעה עם קלינאית התקשורת. חשוב להדגיש שמספר שעות הטיפול הוא לא המרכיב העיקרי בהתקדמות ילדך וביכולת לימוד הדיבור, אלא כמות הזמן שתשקיעו אתם, ההורים, בדו-שיח עם הילד.

האם עלות הטיפול מכוסה על ידי קופת חולים?

התשובה היא כן, אולם הדבר משתנה מקופה לקופה, ויש קופות המנחות מאיזה מאגר מטפלים לבחור. משפחות העובדות עם קלינאיות תקשורת של העמותה מקבלות החזר מקופת החולים שלהם.

לאילו תוצאות אוכל לצפות כתוצאה מטיפול על פי הגישה השמיעתית-מילולית?

בוגרי השיטה השמיעתית-מילולית, בין אם הם מרכיבים מכשירי שמיעה ובין אם הושתלו,  משולבים היטב בחברת השומעים. מחקרים בארה”ב מראים כי מי שעבד בצעירותו בגישה השמיעתית-מילולית, למד בחינוך הרגיל, ולא נעזר בשפת הסימנים, משתמש בטלפון להעברת מסרים ובחר במקצוע המתאים לו.

תוצאות העבודה בגישה משתנות, בהתאם לגיל בו החל הילד לקבל את הטיפולים, למידת המעורבות של ההורים, קיומם של ליקויים אחרים, סוגי תכניות חינוכיות ועוד. מטרת הגישה היא למקסם את השימוש שעושה הילד בשמיעה שלו, התגובה של כל ילד לטיפול, היא כמובן מאד אינדיבידואלית.

איך מתאימים לילד צעיר מכשיר שמיעה?

מכון השמיעה על עמותת AV ישראל ברעננה מתמחה בבדיקות שמיעה ובהתאמת מכשירי שמיעה לתינוקות ולילדים. אנו מאמינים שהבסיס להתפתחות תקינה של שפה ודיבור הוא במתן שמיעה מקסימלית לילד באמצעות מכשירי שמיעה, ולצורך כך אנו שמים דגש רב על התאמה נכונה ומדויקת של מכשירי השמיעה.

התאמת מכשירי שמיעה לתינוקות ולילדים הינו תהליך מורכב הדורש ידע מקצועי, מיומנות רבה ודיוק. ישנם פרוטוקולים מפורטים ומדויקים לגבי אופן ביצוע התאמת מכשירי השמיעה לתינוקות ולילדים. עבודת מכון השמיעה שלנו מבוססת על הפרוטוקולים להתאמת מכשירי שמיעה לילדים במחוז שבאונטריו, קנדה:
“Ontario Infant Hearing Program protocol for the provision of amplification”

במכון השמיעה אנו מקפידים להיצמד לפרוטוקולים המומלצים על-מנת לבצע את ההתאמה האופטימלית של מכשירי השמיעה לכל ילד, כשהכל נעשה באווירה ביתית, רגועה ונינוחה, ותוך מתן הזמן הדרוש על-מנת לבצע את העבודה באופן יסודי וללא פשרות.

עקרון חשוב נוסף במכון השמיעה הינו שיתוף מלא של ההורים בהליך ההתאמה. ההורים הם השותפים העיקריים בתהליך השיקום של ילדם, ולכן אנו מאמינים שחשוב שההורים יבינו ויהיו מעודכנים בכל הנוגע לטיפול בילדם. ההורים מקבלים הסבר בנוגע לירידת השמיעה של ילדם ויודעים כיצד להבין בכוחות עצמם את תוצאות בדיקת השמיעה. כמו-כן, ההורים מקבלים הסבר מפורט בנוגע לאופן בחירת וכיוון מכשירי השמיעה ומבינים כיצד הילד צפוי לשמוע עם מכשירי השמיעה.

איך מתבצעת בדיקת שמיעה?

בדיקת שמיעה מדויקת, אמינה ומלאה היא בסיס הכרחי לצורך התאמה טובה של מכשירי שמיעה. ישנם מספר עקרונות בנוגע לביצוע בדיקת השמיעה על-מנת להבטיח תוצאות מהימנות ומדויקות:

  1. בדיקת השמיעה מבוצעת דרך האוזניות האישיות של הילד, ובכך מדויקת יותר לצורך כיוון מכשירי השמיעה (שהשמיעה איתם נעשית אף היא דרך האוזניות האישיות).
  2. בדיקת השמיעה מבוצעת לפחות פעמיים, על-מנת לבדוק שהתוצאות עקביות וחוזרות על עצמן. במידה והתוצאות אינן עקביות- מבוצעות מספר בדיקות שמיעה בהתאם לצורך עד קבלת בדיקת שמיעה עקבית ואמינה.
  3. ישנם מקרים בהם לא ניתן להשלים בדיקת שמיעה מלאה בפעם אחת בגלל הקשב המוגבל של ילדים צעירים. במקרים אלה, בדיקת השמיעה מבוצעת במהלך מספר פגישות, עד להשלמת בדיקת שמיעה מלאה.
  4. כשיש תנודות בירידה בשמיעה, כיוון מכשירי השמיעה מורכב במיוחד, כיוון שהשמיעה השונה בכל פעם דורשת כיוון שונה של מכשירי השמיעה. במקרים כאלה, אנו עורכים מעקב צמוד במיוחד של בדיקות שמיעה למשך תקופה, כדי להכיר היטב את אופי הירידה בשמיעה ולכוון את מכשירי השמיעה בצורה המיטבית.
    בסמוך לכל בדיקת שמיעה, מבוצעת גם בדיקת טימפנומטריה, הבודקת את מצב האוזן התיכונה. ישנה חשיבות לבדיקה זו בסמוך לבדיקת השמיעה, כדי לקבל מידע על מצב האוזן התיכונה ביום בו בוצעה בדיקת השמיעה.  

מהו שתל השבלול?

שתל השבלול (שתל קוכליארי) הוא פיתוח טכנולוגי המאפשר לשקם את השמיעה במקרים של לקויות שמיעה חמורות שבהן מכשירי השמיעה אינם מספקים. רוב ילדי העמותה מושתלים בשתל קוכליארי באוזן אחת, או בשתי האוזניים. בזכות שתלים אלו מצליחים הילדים המטופלים בעמותה לשמוע ולדבר בצורה טבעית.

העמותה דוגלת בגישה מיוחדת למיפוי השתל הקוכליארי המאפשרת לנצל באופן מירבי את הטכנולוגיה. במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים מציע צוות העמותה למושתלים שיקום ומיפוי השתל.

מהו מיפוי שתל השבלול?

הגישה השמיעתית-מילולית מתייחסת למיפוי השתל ככלי עבודה, ואנו מאמינים כי השקעה בגישת המיפוי הפונטי של AV מעניקה את התשובה הטובה ביותר לצרכי השמיעה של הילד המושתל. זוהי גישה קפדנית יותר למציאת המפה המיטבית עבור המשתמש הספציפי, הממקסמת את השימוש בטכנולוגיה המצויה כיום.

היום ניתן לעשות מניפולציה על הטכנולוגיה, כדי להבטיח שמיעה מדויקת יותר, על ידי איתור האלקטרודה האחראית לכל צליל וצליל, והגברה/הקטנה של כמות החשמל המועברת אל המוח.